Profitmedia - komunikácia, média

   

Ars organi Nitra

10. 4. 2010

Medzinárodný organový festival ARS ORGANI NITRA je už od prvého ročníka sprevádzaný mimoriadnym záujmom publika. Počnúc 25. aprílom bude počas piatich sviatočných nedeľných večerov v piaristickom Kostole sv. Ladislava a v evanjelickom Kostole Svätého ducha v Nitre dominovať hra na kráľovský hudobný nástroj obohatená originálnou interpretačnou poetikou organistov z Európy i zámoria.

„Sme potešení, že ARS ORGANI NITRA otvorí tento rok svoje brány tretíkrát. Dramaturgia koncertov je koncipovaná tak, že do programu každého koncertu sú zaradené diela autorov od baroka až po súčasnosť. Magnetom hudobných večerov bude skladba pochádzajúca od skladateľa z krajiny účinkujúceho,“ uviedla zakladateľka festivalu Mária Plšeková. Je jedinou profesionálnou koncertnou organistkou pochádzajúcou z Nitry a v rámci festivalu vystúpi 9. mája.

Tento rok bude špecifický tým, že sme sa rozhodli usporiadať koncerty na dvoch miestach. Pre jednoduchšiu orientáciu sa budú striedať každý týždeň, čiže prvý, tretí a piaty koncert v piaristickom Kostole sv. Ladislava, druhý a štvrtý koncert v evanjelickom Kostole Sv. Ducha v Nitre,“ upresnila Mária Plšeková, ktorá každoročne zostavuje dramaturgiu festivalu.

Piaristický kostol sv. Ladislava (Piaristi) v Nitre po prestavbe a rozšírení organu v roku 2005 vhodným priestorom na organizovanie festivalu tohto druhu. Nielen preto, že nástroj spĺňa parametre koncertného organu, ale aj z dôvodu skvelej akustiky a umelecky i historicky hodnotného interiéru, ktoré umocnia zážitok z každého koncertu u Piaristov.

Od decembra 2008 sa v Evanjelickom kostole Sv. Ducha v Nitre nachádza nový, vynikajúci, dvojmanuálový organ od rakúskej firmy Pflüger s mechanickou traktúrou. Ide o menší nástroj, ktorý sa v správnych rukách rozozvučí pestrofarebnou paletou zvukov a podstatne umocní umelcov výkon.

Vstup na koncerty so začiatkom o 19,00 hodine je voľný. Na koncertoch v Kostole sv. Ladislava bude počas festivalu zabezpečená atraktívna videoprojekcia na veľkoplošnej obrazovke, aby publikum mohlo detailne sledovať hru účinkujúcich organistov.

„Poslaním ARS ORGANI NITRA je sprostredkovať kvalitné organové umenie v interpretácii špičkových umelcov. Nosnou témou medzinárodného festivalu je myšlienka prepojenia krajín prostredníctvom organového umenia. Festival tohto druhu v Nitre i v nitrianskom regióne do roku 2008 absentoval. Preto som nesmierne rada, že si Ars Organi našiel svoje miesto v hudobnom živote a kalendári mesta. Má už svojich verných priaznivcov a postupne si získava viac a viac poslucháčov,“ doplnila Mária Plšeková. Hlavnými organizátormi festivalu sú Mesto Nitra a Cirkevný zbor ECAV v Nitre, spoluorganizátormi Nitriansky samosprávny kraj a Rehoľa Piaristov v Nitre.

 

Medzinárodný organový festival po tretí raz

15. 4. 2010

Medzinárodný organový festival ARS ORGANI NITRA odpovedá na dlhoročný vysoký záujem o organové interpretačné umenie v Nitre. V nedeľu 25. apríla otvorí svoje brány v meste pod Zoborom po tretí raz a dôstojne uzavrie cyklus Nitrianska hudobná jar. Jeho tvorcovia tentoraz pripravili pre tunajšie hudbymilovné publikum päticu nedeľných večerných koncertov.

Dramaturgia festivalu je koncipovaná tak, aby do programu každého koncertu boli zaradené diela od obdobia hudobného baroka až po súčasnosť. Magnetom hudobných večerov bude skladba skladateľa z krajiny účinkujúceho,“ uviedla autorka myšlienky festivalu Mária Plšeková, ktorá je mimochodom jedinou slovenskou profesionálnou koncertnou organistkou pochádzajúcou z Nitry.

„Tento rok bude špecifický tým, že sme sa rozhodli usporiadať koncerty v dvoch chrámoch. Budú sa striedať každý týždeň - čiže prvý, tretí a piaty koncert sa uskutoční v piaristickom Kostole sv. Ladislava, druhý a štvrtý koncert v evanjelickom Kostole sv. Ducha v Nitre,“ upresnila Mária Plšeková. Každoročne celý festival manažuje a zostavuje aj jeho dramaturgicky plán. Piaristický kostol sv. Ladislava v Nitre disponuje vynikajúcou akustikou a kvalitným koncertným organom od roku 2005. Od decembra 2008 sa zasa v evanjelickom Kostole sv. Ducha v Nitre nachádza vynikajúci, dvojmanuálový organ s mechanickou traktúrou. Festival umožní vyniknúť obom kráľovským koncertným nástrojom, ktorými sa Nitra môže pochváliť.

Otvárací koncert medzinárodného festivalu ARS ORGANI NITRA 2010 je naplánovaný na 25. apríla v Kostole sv. Ladislava a vystúpi na ňom David di Fiore zo Spojených štátov amerických. Hudobnú štafetu 2. mája preberie Maďar István Mátyás v Kostole sv. Ducha. Tretí koncertný večer 9. mája v Kostole sv. Ladislava bude patriť dvojici Mária Plšeková – organ (Slovensko) a Leonhard Leeb – trúbka (Rakúsko). Hudobné dueto vystrieda 16. mája v Kostole sv. Ducha talentovaný zástupca slovenskej organovej školy Marek Štrbák a medzinárodný festival 23. mája v Kostole sv. Ladislava uzatvorí reprezentant farieb Českej republiky Pavel Kohout. Vstup na koncerty s pravidelným začiatkom o 19,00 hodine je voľný. V Kostole sv. Ladislava bude počas festivalu zabezpečená atraktívna videoprojekcia na veľkoplošnej obrazovke, aby publikum mohlo detailne sledovať hru účinkujúcich organistov.

Poslaním ARS ORGANI NITRA od jeho zrodu je sprostredkovať kvalitné organové umenie v interpretácii špičkových umelcov. Nosnou témou medzinárodného festivalu je myšlienka prepojenia krajín prostredníctvom hudobného umenia. Som nesmierne rada, že si podujatie našlo svoje miesto v hudobnom živote a kalendári mesta s takou bohatou tradíciou organizovania koncertov vážnej hudby v rámci Slovenska, akým Nitra je. Má už svojich verných priaznivcov a postupne si získava viac a viac poslucháčov,“ doplnila Mária Plšeková. Hlavnými organizátormi festivalu sú Mesto Nitra a Cirkevný zbor ECAV v Nitre, spoluorganizátormi Nitriansky samosprávny kraj a Rehoľa Piaristov v Nitre.

Viac informácií na www.organfest.sk.

« október 2018 »
Pon Ut Str Št Pia So Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

kontaktný formulár

Meno:
E-mail:
Požiadavka:
Opíšte kontrolný kód:

© Profitmedia s.r.o., Partizánska 2, 811 03 Bratislava 1, 2010 - 2016 Designed by Blueartdesign.sk