Profitmedia - komunikácia, média

   

Park Hotel Tartuf

Umenie a kultúra v Kaštieli Pustý Chotár 

11. 6. 2010

Záhradná slávnosť GalaTrala 2010 je ďalším atraktívnym podujatím v kalendári  kultúrneho a umeleckého života Kaštieľa Pustý Chotár. Jeho areál od roku 1998 spravuje firma Ekostavby, s. r. o. Nitra, ktorá ho zrekonštruovala a prinavrátila mu tým jeho umelecko-historickú hodnotu. Súčasťou plánu renovácie bola myšlienka organizovať tu kultúrne podujatia a spoločensky zúročiť jeho jedinečné priestory a priľahlý park.

„Kaštieľ v Pustom Chotári v Beladiciach je od roku 2003 súčasťou Park Hotela Tartuf. Neoklasicistický beladický kaštieľ je kultúrnou pamiatkou Slovenskej republiky. Jeho dominantou je chránený päťhektárový Pustochotársky park,“ uviedol Ing. Radovan Baláž, PR manažér Park Hotela Tartuf.  

V roku 1999 v beladickom kaštieli odštartovala história organizovania medzinárodných keramických workshopov. Ing. Jozef Vyskoč - konateľ spoločnosti Ekostavby sa s hŕstkou nadšencov a vďaka podpore rodiny pustil do projektu, ktorého cieľom bolo oživiť význam a krásu kaštieľa prostredníctvom umenia. Od tých čias sa pravidelne v Beladi­ciach stretávajú umelci z celého sveta. Kaštieľ a jeho majitelia im vytvárajú podmienky na inšpiratívnu tvorbu. Jej výsledkom sú stovky umeleckých diel, ktoré zdobia interiér a exteriér Park Hotela Tartuf. 

Impulzom bolo stretnutie Jozefa Vyskoča s keramikom, akademickým sochárom Iljom Holešovským. „Pred jedenástimi rokmi bol medzinárodný keramický workshop v Beladiciach prvým podujatím sui generis dotovaným z neštátnych, privátnych zdrojov. Čas potvrdil, že podpora umenia je v súčasnej pretechnizovanej dobe záslužnou činnosťou. Spolupráca umelcov preverila, že umenie prekračuje akékoľvek hranice. V budúcnosti bude treba naďalej rozvíjať medzinárodné kontakty a poskytnúť aj slovenským keramikom priestor prezentovať sa. Súčasne priviesť ľudí k umeniu a umenie k ľuďom,“ povedal Ing. Jozef Vyskoč.   

Od roku 1999 vznikli v Beladiciach umelecké diela s trvalou hodnotou, ktoré vnútorne obohacujú nielen návštevníkov worskhopov a hotela Tartuf. „V súčasnosti tu je sústredená kompletná zbierka keramickej tvorby umelcov z celého sveta. A to je vynikajúca správa nielen pre Beladice a nitriansky región, ale jednoznačne aj pre Slovensko,“ uviedol historik umenia PhDr. Peter Jurkovič. Diela tvoria Prírodnú galériu umeleckej keramiky, ktorá je súčasťou kultúrnej pamiatky SR. „Mám dobrý pocit, keď vidím návštevníkov prechádzať sa po parku, ako si so záujmom pozerajú diela, fotografujú sa pri nich a aspoň na chvíľu zabúdajú na všedné starosti a pookrejú na duši. Viem, že je tomu tak, lebo aj ja to tak cítim,“ uzavrel Jozef Vyskoč. 

Viac informácií na www.tartuf.sk

« október 2018 »
Pon Ut Str Št Pia So Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

kontaktný formulár

Meno:
E-mail:
Požiadavka:
Opíšte kontrolný kód:

© Profitmedia s.r.o., Partizánska 2, 811 03 Bratislava 1, 2010 - 2016 Designed by Blueartdesign.sk