Profitmedia - komunikácia, média

   

Europe direct Nitra

Je jadrová energia bezpečná?

24. 6. 2010

Spotreba energií Európanov stúpa. Je jadrová energia ekologickým riešením tejto situácie? Na túto kontroverznú otázku sa rozhodli hľadať odpovede organizátori druhej série verejných debát Café Európa. Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku, Slovenská debatná asociácia, regionálne centrá Europe Direct a sieť kníhkupectiev Panta Rhei ich venovali všetkým, ktorí majú i nemajú na vybrané témy jasný názor.

Vo štvrtok 24. júna 2010 od 17. hodiny v kaviarni predajne Panta Rhei v nitrianskej Galérii Mlyny verejne deklarovali svoje argumenty pre a proti jadrovej energii na Slovensku dvaja odborníci - Andrea Zlatňanská, absolventka štúdia ekológie za Greenpeace a Karol Feik, jadrový fyzik, ktorý štyri desaťročia pracoval v jadrových elektrárňach a dodnes sa venuje bezpečnosti ich prevádzky.

Osemdesiat percent energie sa vo svete získava z fosílnych palív. Predpokladaný nárast spotreby energie do roku 2030 je 30 percent. To znamená postupné vyčerpanie existujúcich zdrojov fosílnych palív, ktorých spracovanie príliš zaťažuje životné prostredie a prináša klimatické zmeny. Stále viac získavajú na význame bezuhlíkové technológie a alternatívne zdroje energie. Vieme, že ľudia sa najviac obávajú havárií v jadrových elektrárňach a toho, ako sa v budúcnosti bude nakladať s jadrovým odpadom. Napriek tomu som presvedčený, že jadrová energetika je spoľahlivou, bezpečnou a ekologicky vyhovujúcou cestou výroby energie,“ vysvetľoval argumenty „za jadro“ Karol Feik.

Jeho oponentka Andrea Zlatňanská zanietene reagovala: „Spotreba energií rastie a musí rásť. No trendom je využitie fosílnych palív a alternatívnych zdrojov energie.“ Podľa ekologičky postačia Slovensku existujúce ložiská zdrojov energie na 70 rokov. „Greepeace je proti ťažbe uránu a v petícii sa k nám pridalo vyše 113-tisíc obyvateľov Slovenska,“ pokračovala. „Potrebný nárast výroby energie je možné pokryť vďaka naštartovaným technológiám – okrem jadrovej! Podľa Greepeace je jedinou cestou spotreba fosílnych palív. Okrem toho Slovensko môže využívať obnoviteľné zdroje energie.“ Ako dodala Andrea Zlatňanská, biomasa, geotermálna, slnečná a veterná energia, ako aj klasická vodná energia si zaslúžia väčšiu pozornosť. Do debaty sa aktívne zapojili desiatky prítomných záujemcov, ktorým osud nášho životného prostredia nie je ľahostajný.

Kontroverzne postavené témy debát Café Európa majú za cieľ zvýšiť informovanosť, podporiť kritický pohľad a iniciovať diskusiu o témach Európskej únie a jej členských štátov, ktoré majú dopad na život každého Európana. Debaty Café Európa sú zdarma a sú otvorené širokej verejnosti. A debatách sa zúčastňujú dvaja odborníci z opozičných strán názorového spektra. Do diskusie sa má možnosť aktívne zapojiť aj publikum. Séria debát Café Európa bude pokračovať v septembri raz do mesiaca až do konca roka 2010, a to v piatich slovenských mestách: Nitre, Košiciach, Bratislave, Poprade a Trenčíne.

Viac informácii je uvedených na: www.cafeeuropa.sda.sk.

« október 2018 »
Pon Ut Str Št Pia So Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

kontaktný formulár

Meno:
E-mail:
Požiadavka:
Opíšte kontrolný kód:

© Profitmedia s.r.o., Partizánska 2, 811 03 Bratislava 1, 2010 - 2016 Designed by Blueartdesign.sk