Peter Kubínyi, Slovenský syndikát novinárov

Novinárov sa často pýtajú, prečo sa rozhodli práve pre svoje povolanie, čo im dala škola, ako sa im pracuje v redakcii, ale ešte nikdy som sa nestretol s otázkou: Spomínate si na svoj prvý článok? A práve ten možno rozhodol o ich ďalšom osude.

Ja si na ten môj spomínam veľmi dobre. Uverejnili mi ho v časopise, ktorý sporadicky vychádzal na základnej škole a volal sa: PETROVA KOMÉTA. Snívalo sa mi, že som nastúpil na akúsi kométu, tá ma odnášala kamsi do diaľav nekonečného kozmického priestoru a ja som uvažoval, kedy si stihnem napísať domácu úlohu zo slovenčiny… Nuž a úplne spotený som sa nakoniec prebudil.

Bol z toho príspevok do školských novín. Smiešny, dnes to, samozrejme, viem. Ale bol to prvý príspevok, a ak sa nezabúda na prvú lásku, potom ani na prvý uverejnený článok!

Takýchto „komét“ preletelo na tábore mediálnej tvorby a výchovy pre deti a mládež v Nitre hneď viacero a všetky napokon zmizli kdesi za Mliečnou dráhou. Nemohli konkurovať článkom skúsených novinárov, zrejme by ich žiadne periodikum ani neuverejnilo, ale to predsa vôbec nie je podstatné. Podstatné je, že možno práve na takomto tábore sa zasvieti hniezda budúceho novinárskeho neba. Najskôr malá, voľným okom neviditeľná, ale ktovie, aká veľká a žiarivá raz bude?!

Držím všetkým palec, aby im tie ich kométy neodleteli dostratena bez toho, aby pochopili, že práve dostali šancu.

Peter Kubínyi, predseda Slovenského syndikátu novinárov, držiteľ ocenenia E. E. Kischa  za literatúru faktu.

top